انواع مهره

انواع مهره

مهره‌ها از جمله اجزای اتصالات مکانیکی هستند که برای اتصال دو قطعه یا برخی اجزای یک سازه یا ماشین به یکدیگر استفاده می‌شوند. این اجزا معمولاً شامل یک سر مهره با الگوی رشته (مانند پیچ) و یک سر ثابت مهره است. مهره‌ها به صورت مختلفی از جمله مهره‌های متریک، هگزاگونال، مربعی و غیره طراحی و تولید می‌شوند و هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

با توجه به نوع مهره، اندازه، شکل و جنس آن، مهره‌ها می‌توانند برای اتصالات مختلفی استفاده شوند، از جمله اتصالات در صنایع خودروسازی، ساختمانی، الکترونیکی، ماشین‌سازی و سایر صنایع.

مهره‌ها از اهمیت بالایی در ساخت و تعمیرات دستگاه‌ها و ماشین‌آلات برخوردارند و استفاده از مهره‌های مناسب و با کیفیت می‌تواند تاثیر زیادی در استحکام و عملکرد اتصالات داشته باشد. بنابراین، انتخاب مهره‌ها با دقت و توجه به نیازهای اتصال امری حیاتی است.

زیرشاخه ها

 • مهره شش گوش آهنی

  مهره شش گوش یا شش پر آهنی مهره ای از جنس آهن گالوانیزه است که برای کارهای معمولی با رطوبت متوسط کاربرد دارد. مهره های شش پر با قطر رزوه داخلی دسته بندی می شوند .

  از رایج ترین مهره ها، مهره شش گوش است زیرا این مهره ها به دلیل شش ضلعی بودن با آچارهای مختلف مثل آچار رینگی ، تخت یا بکس هماهنگی خوبی دارد و به راحتی برای باز و بسته کردن و اعمال نیرو مناسب است.

  این مهره ها کاربرد بسیار زیادی دارد ماننده مهره هایی که در وسایل خانگی و یا در صنایع خاص مانند خودروسازی، تعمیرات و غیره استفاده می شود .

 • انواع مهره پلاستیکی

  معمولا مهره ها بر اساس نوع کاربرد آنها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. مهره های پلاستیکی یا پلی آمید یا مهره های تفلون  از نوع مهره هایی هستند که کاربرد بسیاری دارند.این  مهره ها اغلب در صنایع پزشکی و صنایعی که بیشتر با اسید و نمک سر و کار دارند استفاده میشود به این دلیل که پلاستیک در برابر مواد اسیدی مقاوم تر از برخی از فلزها میباشد،همچنین در مدارات و وسایل الکترونیکی که باید با وزن کم طراحی شوند یا مدارهایی که به فلز حساس باشند مثلا تجهیزات خاص پزشکی،وسایل صنعتی خاص و ... کاربرد دارند.

 • مهره کاسه نمدی

  مهره کاسه نمدی از جنس آهن گالوانیزه بوده و در سایز های مختلف از قطر داخل 3 میلیمتر الی 20 میلیمتر . این نوع مهره 6 گوش بوده و توسط انواع آچار بکس، فرانسه و همچنین دسته آچار های متریک قابل باز و بسته شدن می باشد. پلاستک بکار رفته در واشر از نوع خشک بوده و یک بار مصرف است. استفاده مجدد مهره کاسه نمد دار به هیچ و جه پیشنهاد نمی گردد. این کالا در شرایط محیطی معمولی به خاطر لایه محافظی که دار زنگ نمی زند و در صورتی که  قصد دارید از این کالا در محیط های مرطوب استفاده کنید حتما از نوع استیل که استحکام بالاتر و در برابر رطوبت مقام است استفاده کنید.

 • مهره سربسته آهنی

   مهره سربسته از یک طرف باز و از طرفی دیگر به شکل گنبد بوده و بسته است.مهره های سر بسته که گاهی به عنوان مهره های گنبدی نیز شناخته میشوند قابل استفاده در صنایع پزشکی دوچرخه سازی صنعت لوازم خانگی و صنعت موتور سیکلت ها و ...می باشند.

  اتصال این مهره به گونه ای است که شما میتوانید تا آخرین رزوه مهره آن را روی پیچ سفت کنید .هنگامی که مهره روی پیچ بسته شد به جای سر پیچ شما مهره ای گنبدی شکل را مشاهده میکنید که این امر باعث محافظت از پیچ در مقابل زنگ زدی و ضربه خوردگی همچنین باعث زیبایی و مرتبی کار میشود،همچنین این مهره  ایمنی کار را برای شما بالا میبرد.

 • مهره واشر دار

  مهره واشردار نوعی از مهره است که در زیر آن یک واشر تعبیه شده است که به مهره چسبیده است. یعنی بدون نیاز به واشر اضافه اتصال خوب و با کیفیتی ایجاد می کند. همچنین شیارهایی که در واشر این مهره ها وجود دارد باعث می شود که پس از بسته شدن به راحتی باز و یا شل نشوند. این مهره ها در جنس های استیل، آهنی و فولادی در بازار وجود دارند و با استاندارد Din 6923 تولید می شوند. کاربرد این مهره های واشردار در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی بسیار زیاد است.این مهره های واشر دار شش گوش هستند و در سایز های مختلفی تولید میشوند .شما میتوانید مهره واشر دار مورد نظر خود را در سایز های مختلف  از فروشگاه اینترنتی سما موتور خریداری کنید.

 • مهره چهار گوش مربعی

  مهره چهارگوش فولادی مهره‌ای چهار طرفه و یا در واقع مربعی شکل از جنس فولاد است که سطح داخلی رزوه شده آن با توجه به کاربرد و اندازه رزوه پیچی که قرار است به همراه آن استفاده شود، دارای سه  اندازه‌ رزوه مختلف درشت، استاندارد و ریز است. این مهره‌ها از آنجا که سطح برخورد (تماس) بیشتری با محل اتصال دارد، اتصال محکمتری ایجاد می‌کنند و احتمال باز شدن مهره نسبت به سایز مهره‌ها کم‌تر است و در واقع هندسه چهارگوش این مهره از لغزش و احتمال باز شدن و زیادی سفت شدن آن جلوگیری می‌کند. در کنار مهره چهارگوش معمولا یک واشر هم استفاده می‌شود که باعث استحکام بیشتر اتصال می‌شود.

نمایش 1 - 20 از 39 آیتم