مقاومت ها

مقاومت ها

مقاومت‌ها یکی از قطعات پسیو مهم در مدارات الکترونیکی و الکتریکی هستند که برای محدود کردن جریان الکتریکی و ایجاد افت ولتاژ به کار می‌روند. این قطعات با استفاده از موادی مانند کربن، فلزات، یا مواد نیمه‌هادی ساخته می‌شوند و مقاومتی را به جریان الکتریکی ارائه می‌دهند. مقاومت‌ها با مقدار مقاومتی خاص به واحد اهم اندازه‌گیری می‌شوند و می‌توانند جریان الکتریکی را به طور دقیق کنترل کنند.

زیرشاخه ها

  • ولوم

    پتانسیومتر (Potentiometer) که به اختصار POT نیز نامیده می‌شود، یک قطعه آنالوگ سه‌سر است که به صورت مکانیکی قابلیت چرخش دارد. پتانسیومترها قطعاتی پسیو هستند، یعنی به یک منبع تغذیه یا مدار اضافه برای ایفای نقش خود به صورت خطی یا چرخشی نیاز ندارند.
    پتانسیومترهای متغیر در انواع مختلفی موجود هستند و می‌توان آن‌ها را به سادگی تنظیم کرد و برای کنترل ولتاژ، جریان یا بایاس و کنترل بهره یک مدار برای رسیدن به شرایط تنظیم مورد نظر به کار برد.

  • مقاومت DIP

    یکی از رایج‌ترین انواع مقاومت ها «مقاومت کربنی» نام دارد، که از نوع مقاومت DIP می باشد.

    این نوع مقاومت‌ها فرم استوانه‌ای شکل دارند که درون محفظه‌ی استوانه‌ای شکل یک رشته از ماده‌ای رسانا مثل کربن به صورت مارپیچ دور یک ماده‌ی عایق پیچیده شده است و لایه بیرونی از جنس رنگ یا پلاستیک آن را از محیط بیرون عایق می‌کند.

نمایش 1 - 9 از 9 آیتم