(8 رای)

سر سیم کابلشو سایز 16

 • کد: CMC00060
 • سر سیم – کابل شو
 • سایز 16
 • قطر داخلی: 6 mm
 • جنس: آهن آبکاری شده
موجود
7,000 ریال

مشخصات الکتریکی

چرخه کاری : S1(کارکرد دائم)

مشخصات مکانیکی

طول محصول(میلیمتر) : 36
قطر داخلی : 5.5 میلیمتر
قطر خارجی : 8.5میلیمتر
جنس : ---
سایز (پیچ و مهره) : ---

سایر مشخصات محصول

کشور سازنده : ایران
نوع کالا : کابلشو
وضعیت قطعه : نو

کابلشو چیست؟

کابلشو ها (Cable lugs, Terminal ends, Temial Shoes) کانکتورهایی هستند که برای اتصال مطمئن کابل ها به تجهیزات برقی استفاده می شوند. گاهی کابلشو ها برای اتصال دو کابل به هم نیز استفاده می شوند. کابلشو ها برای ایجاد اطمینان در ایمنی تجهیزات و انسان استفاده می شوند. کابلشو ها بر اساس نیاز و کابردهای مختلف به شکل های مختلفی طراحی و ساخته میشوند. هدف اصلی در استفاده از کابلشو، اتصال صحیح، مطمئن و ایمن کابل ها می باشد.
کابلشو ها در زمان استفاده جریان های الکتریکی را به ادوات برقی هدایت می کنند. بسته به سایز کابل، میزان جریان متفاوت خواهد بود. کابلشوی نامناسب می تواند موجب قطع اتصال و یا اتصال کوتاه شود و خسارت های هزینه بری به دستگاه های برقی تحمیل کند. کابلشو ها یکی از بهترین روش های اتصال کابل ها به تجهیزات می باشند. کابلشو ها به نحوی طراحی شده اند که استفاده از آن ها آسان باشد و نیازی به تعمیر و نگهداری نداشته باشند و یا تعمیر و نگهداری آن ها به آسانی انجام شود. این موضوع باعث شده که کابلشو ها به وفور در صنعت برق استفاده شوند.
جنس کابلشو ها بسته به جنس کابل ها انتخاب می شوند. کابلشوهای مسی کاربرد فراوانی دارند. گاهی از این کابلشو ها برای کاهش قطر کابل از یک محل به بعد استفاده می شود. برخی از کابلشو ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند که برای کابل های آلومینیومی استفاده می شوند. گاهی بر روی کابلشوها یک پوشش PVC جهت حفاظت در برابر برق گرفتی و یا اتصال کوتاه کشیده می شود. کابلشو و مفصل های بی متال نیز کابل شو هایی هستند که از یک طرف مسی و از یک طرف آلومینیوم هستند. کاربرد کابلشو بی متال و مفصل های بی متال برای اتصال کابل ها و یا کابل و ادوات از دو جنس مختلف مس و آلومینیوم است.

ملاحضات کاربردی کابلشو:

 •  جهت اتصال کابل های افشان از مقطع یک میلی متر مربع به بالا و کابل های مفتولی از مقطع ۱۰ میلی مترمربع به بالا در محل های اتصال از کابلشو استفاده می شود. کابل های مفتولی با مقطع ۶ میلی مترمربع و کمتر را می توان بدون استفاده از کابلشو به دستگاه مربوطه متصل کرد.
 •  جنس کابلشو برای اتصال هادی های مسی به مسی از فلز مس، برای هادی های آلومینیومی به آلومینیومی از فلز آلومینیوم و برای اتصال هادی های آلومینیومی به مسی از نوع بی متال استفاده می شود. در صورتی که از کابلشوی آلومینیومی برای هادی مسی استفاده شود کابلشو ذوب می شود. اگر کابلشوی مسی با پیچ آهنی متصل شود باعث خوردگی خواهد شد.
 • بر روی کابلشو دو عدد نوشته می شود که یکی مربوط به قطر سیمی است که در کابلشو وارد می شود و عدد دیگر قطر پیچی که برای آن مناسب است. معمولا کابلشو سیم سطح مقطع شش و ده میلی متر مربع نیاز به پیچ با قطر شش میلی متر دارد و کابلشوی شانزده و بیست و پنج میلی متر مربع نیاز به پیچ با قطر هشت میلی متر دارد و کابلشوی سایز سی و پنج و مقطع پنجاه میلی متر مربع نیاز به پیچ قطر ده میلی متر دارد و مقطع هفتاد و نود و پنج و صد و بیست نیاز به پیچ با قطر دوازده میلی متر دارد.
 •  بستن دو کابلشو زیر یک پیچ ممنوع است مگر آنکه در زمان بسته و باز شدن، کابلشوها همزمان با هم باز و بسته شوند. به عنوان مثال در دو موتور که سیم اتصال زمین آن ها به یک پیچ بسته شده است اگر یکی از موتورها بسوزد و سیم اتصال زمین آن باز شود، سیم اتصال زمین موتور دوم نیز باز خواهد شد. در این صورت اگر اتصال بدنه ای برای موتور دوم رخ دهد خطر آفرین است.
 •  کابلشو برای مواقعی استفاده می شود که ترمینال و سایز کابل با هم تناسب نداشته باشند. عدم استفاده از کابلشو، اتصالات سستی ایجاد می کند و ممکن است موجب برق گرفتگی یا آتش سوزی شود.

معرفی پرس کابلشو و انواع آن:

پرس کابلشو ابزاری برای پرس کردن انواع کابل های مس و آلومینیومی با سایز های مختلف می باشد.

پرس ها در دو نوع زیر موجود می‌باشند:

 • پرس هیدرولیک
 • پرس دستی

پرس دستی برای اتصالاتی که سطح مقطع آن بین 6 تا 120 میلیمتر باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

نیروی لازم برای پرس کردن در این نوع پرس  از طریق دست اپراتور تامین می شود.

در این پرس ها 9 جفت قالب که از جنس فولاد آلیاژی گرید میباشد در نظر گرفته شده است.

وزن این پرس‌ها حدود 1500 کیلوگرم و طول آن حدود 400 میلیمتر میباشد که به صورت 6ضلعی طراحی شده‌است.

 پرس هیدرولیک برای اتصالاتی که سطح مقطع آن بین 10 تا 30 میلیمتر مربع باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

در این نوع پرس ها از روغن برای انتقال نیروی مکانیکی به اجزاء ابزار استفاده می شود.

نکات مهم خرید کابل شو:

1. اندازه کابل شوها : کابلشوها در اندازه های مختلفی در بازار وجود دارند.

برای خرید کابلشو با اندازه مناسب باید به اندازه کابل توجه داشته باشید.

2. جنس کابل شو : سه نوع کابل شو مسی، آلومینیومی و بی متال وجود دارد.

جنس کابل شو باید کاملا متناسب با جنس کابل هادی آن باشد.

برای کابل های مسی حتما کابلشوهای مسی، و برای کابل های آلومینیومی باید انواع کابلشو آلومینیومی به کار برود.

جنس برخی کابل ها ترکیبی از مس و آلومینیوم است، برای این کابل ها باید از کابلش و بی متال استفاده کرد.

انواع مختلف کابلشوهای بی متال عبارت است از: خریدکابلشوهای فول بیمتال، کابلشو بی متال، موف یا مفصل استاندارد، کابلشو 2 سوراخه، کابلشو 4 سوراخه، کابلشو زاویه دار و پیچی.

3. دامنه ولتاژی کابل شوی : به دو دسته کابلشو های فشار متوسط و کابلشوهای فشار قوی تقسیم می شوند.

کابلشوهای فشار متوسط در دو نوع مختلف L و T در بازار به فروش می رسد.

کابل های فشار متوسط به سرعت مونتاژ می شوند.

برای استفاده بخش های درونی و بیرونی تابلوهای خازنی مناسب هستند.

4. استاندارد کابل شو : در هنگام خرید باید به استاد آن نیز توجه داشته باشید.

هیچ نظری ارسال نشده